
Als L&D-verantwoordelijke zit je vaak alleen te puzzelen op grote vraagstukken. Zonder klankbord. Zonder sparringpartner. Terwijl net jij verantwoordelijk bent voor het leren in de organisatie. Hoe doorbreek je dat gevoel van alleen beslissen, twijfelen en zoeken naar oplossingen? Voor veel L&D-professionals ligt het antwoord in intervisie.
Je bent verantwoordelijk voor leren en ontwikkelen. Je bouwt leerpaden, beheert budgetten, overtuigt managers, meet impact. Kortom: je draagt een grote strategische verantwoordelijkheid.
Veel L&D-verantwoordelijken herkennen dit gevoel:
Intervisie is een gestructureerde werkvorm waarbij een kleine groep professionals samen reflecteert op echte uitdagingen uit de praktijk.
In plaats van theorie of modellen bespreek je echte cases:
De kracht zit in de groep: professionals met een gelijkaardige rol in andere organisaties. Daardoor krijg je nieuwe perspectieven op je eigen vraagstukken.
.png)
De roddelmethode
Een deelnemer brengt een vraagstuk in en luistert daarna zwijgend terwijl de groep mogelijke verklaringen en oplossingen bespreekt. Dat helpt om nieuwe invalshoeken te ontdekken waar je zelf nog niet aan gedacht had.
De Balintmethode
De groep verkent een situatie grondig door te kijken naar gevoelens, aannames en mogelijke blinde vlekken. Zo krijg je beter zicht op wat er echt speelt achter een probleem.
De Brillenmethode
De deelnemers bekijken het vraagstuk vanuit verschillende perspectieven, bijvoorbeeld dat van een medewerker, manager of klant. Dat helpt om een situatie breder en genuanceerder te begrijpen.
De vierstappenmethode
Een gestructureerde aanpak waarbij eerst verhelderende vragen worden gesteld, daarna ideeën worden verzameld en uiteindelijk concrete acties worden gekozen waar de casusinbrenger mee aan de slag kan.
L&D-professionals die regelmatig deelnemen aan intervisie hebben:
Het is fijn om te weten dat je altijd een groep hebt waarmee je kan sparren. Mensen die met gelijkaardige vragen zitten en die ook jouw vragen kunnen beantwoorden. — Nicolas, L&D Specialist
Je kent het wel: je komt iemand tegen op een beurs of event, wisselt kort ervaringen uit en denkt achteraf: interessant gesprek, maar hier zat meer in. Zonder deze vijf voorwaarden blijft het bij informeel uitwisselen, zonder diepgang, zonder scherpte en zonder concrete inzichten waar je echt mee verder kan.
Zelf een intervisiegroep starten? Werk met een groep van 4 tot 10 deelnemers en spreek een duidelijk engagement af om regelmatig samen te komen. Breng telkens eigen ervaringen, vraagstukken of cases in.
Zelf een intervisiegroep organiseren kost tijd en energie: de juiste mensen vinden, een diverse groep met voldoende gelijkenissen samenstellen, de methodiek beheersen, de veiligheid garanderen…
De L&D-leergroep van Obelisk neemt dat allemaal van je over. Je sluit aan bij een vaste groep van maximaal 10 interne L&D-professionals. Vier keer per jaar kom je samen voor een begeleide intervisiesessie, onder leiding van een ervaren begeleider. Jij bepaalt mee de thema’s. De vertrouwelijkheid is contractueel gewaarborgd.
Meer weten over hoe de L&D-leergroep werkt?
Bekijk het programma en ontdek hoe je kan aansluiten bij een groep van L&D-peers.
We konden werken met concrete vraagstukken uit onze eigen organisatie. Door die te koppelen aan theorie neem je ze mee en kan je er meteen mee aan de slag. — Leen Frisson, Equans (alumni L&D-leergroep)
